Tag med til måske verdens venligste lande. Start din ferie i Nepal og fortsæt til Bhutan, som er Himalayas sidste kongedømme. Bhutan har en ung kongefamilie, som man kan være heldig at møde, når de kommer cyklende gennem byen. Her er nemlig fred og ingen fare. En rejse til Bhutan giver indblik i et ret ukendt hjørne af Himalaya. Det lille land var frem til 1978 uberørt af turismen og har derfor beholdt meget af sin oprindelige charme og stolte traditioner. Bhutan er et buddhistisk land, hvilket tydeligt mærkes, fordi man værdsætter medfølelse på alle planer. Landet er det eneste i verden, som har et lykke-indeks og måler velfærd i ”bruttonationallykke”.
Rejser til Nepal har længe været populært blandt både turister og bjergbestigere. Landet er berømt for sine fantastiske bjerge (Mount Everest) og Kathmandudalen har adskillige kulturelle seværdigheder, som er på UNESCOs liste over verdens kulturarv. Vi fornemmer stemningen i den kaotiske hovedstad Kathmandu og i tempelbyen Bhaktapur. På denne rejse fungerer opholdet i Nepal desuden som forberedende højdetilvænning til dagene i Bhutan.
Vores rejser til Bhutan og Nepal giver uforglemmelige minder og er tilrettelagt uden for megen kørsel. Der er tid til seværdigheder, til at vandre i naturen og til at slappe af.
Velkommen på en betagende rejse til verdens (måske) venligste lande!
Bliv klogere på lykkebegrebet i Bhutan
Mød de venlige bhutanere i smukke nationaldragter
Slap af og nyd sjælefreden i Himalayas majestætiske natur
Besøg den utilgængelige ”Tigerrede” og klosterborgen Punakha Dzong
Få en inspirerende snak og et godt grin hos Neten og hans familie
Nyd at have tid til både afslapning og vandreture samt ikke for megen kørsel
Oplev Kathmandus mange UNESCO-seværdigheder og døderitualer
Max. 15 deltagere!
VÆRD AT BEMÆRKE
På grund af en nylig tredobling af turistskatten, er rejser til Bhutan steget en del i pris. Det har ført til justeringer i vores Bhutanrejse både hvad angår indhold og pris. Ikke desto mindre har vi sammensat et program, som ikke går på kompromis med indhold og kvalitet, og på vores rejse til Bhutan og Nepal får du således 6 hele dage i Bhutan.
Turen er tilrettelagt på en måde, som giver den optimale højdetilvænning og undgår for megen kørsel.
NB: Datoændringer kan forekomme, da Druk Air endnu ikke har frigivet tiderne for 2024 (flyvningen Kathmandu-Paro-Kathmandu).
Bodil Johanne er oprindelig uddannet revisor, men har arbejdet med ledelse og organisationsudvikling som selvstændig i mange år. Desuden har hun arbejdet med spirituel praksis i mere end tredive år. Hun underviser i mindfulness og meditation. Hun er aktiv i De Berejstes Klub og har rejst i 108 lande.
”Jeg har set store dele af verden. Men jeg har tabt mit hjerte til Bhutan. Og jeg glæder mig til at vise dig det venlige land med en meget imødekommende befolkning”, fortæller Bodil Johanne.
Bodil Johanne har stor viden om Bhutan. Hun har været rejseleder i Bhutan flere gange og har et indgående kendskab til landet og dets særprægede historie og kultur.
Det specielle kloster Tiger’s Nest (Paro Taktsang) ligger bygget ind i selve klippevæggen og med en fantastisk udsigt over dalen. Det smukke kloster er et “must see” i Bhutan. Vi spadserer op til klosteret, og undervejs ser vi masser af farvestrålende buddhistiske bedeflag langs vejkanten. Den lidt strabadserende vandretur belønner sig.
Vi går i et tempo, så alle kan følge med. Turen op til Tiger’s Nest tager ca. 2½ time. Godt halvvejs flader terrænet lidt ud, og man passerer en række bedemøller. Her er også en café, hvor vi holder en god pause, inden vi fortsætter til klosteret på toppen. Der er en hel speciel energi inde i klosteret, og måske er vi heldige at møde mediterende munke derinde.
Klosteret blev bygget i 1692 i nærheden af hulen (Taktsang Senge Samdup), hvor Guru Padmasambhava i det 8. århundrede siges at have mediteret i tre år, tre måneder, tre uger, tre dage og tre timer. Han har fået æren af at have indført buddhismen i Bhutan og er i dag en guddom i Bhutan.
Lykkelige Bhutan
På rejsen er vi indbudt til at deltage i et særarrangement med en ”lykkerepræsentant” fra GNH-lykkekontoret (Gross National Happiness), hvor der er 70 ansatte. Gross National Happiness er en filosofi og et koncept under udvikling og kan anskues som et indeks, der bruges til at måle en befolknings samlede “lykke” eller velfærd.
Konceptet blev nævnt for første gang i Bhutans forfatning i 2008. Selve begrebet blev dog født tilbage i 1979 under et interview, hvor kong Jigme Singye Wangchuck udtalte: “Vi tror ikke på et bruttonationalprodukt. Bruttonational lykke er vigtigere”.
Dette er helt særligt for Bhutan. Vi inviteres til foredrag med plads til spørgsmål om lykkemålinger, velfærd og uddannelser i Bhutan.
Punakha Dzong
På den anden side af Dochula-passet ligger et af rejsens højdepunkter – den imponerende Punakha Dzong, hvor kongen blev gift. Det er nok den smukkeste dzong (buddhistisk klosterborg) i Bhutan, og alle Bhutans konger er blevet kronet her.
Punakha Dzong har tre gårdspladser. Den første har en enorm, hvid chorten (stupa) og et bodhi-træ. Den anden gårdsplads huser det monastiske område og har to sale. På den sidste gårdsplads findes templet, hvor de hellige rester af Pema Lingpa (en berømt helgen indenfor tibetansk buddhisme) og Zhabdrung Ngawang Namgyal opbevares.
Her findes også De Hundrede Søjlers Sal med farver i guld, rød og sort og vægmalerier, som beskriver Buddhas liv. Massive guldstatuer af Buddha, Guru Rinpoche og den ærværdige Zhabdrung stammer fra midten af 1700-tallet.
Tiger’s Nest
Det specielle kloster Tiger’s Nest (Paro Taktsang) ligger bygget ind i selve klippevæggen og med en fantastisk udsigt over dalen. Det smukke kloster er et “must see” i Bhutan. Vi spadserer op til klosteret, og undervejs ser vi masser af farvestrålende buddhistiske bedeflag langs vejkanten. Den lidt strabadserende vandretur belønner sig. Vi går i et tempo, så alle kan følge med. Turen op til Tiger’s Nest tager ca. 2½ time. Godt halvvejs flader terrænet lidt ud, og man passerer en række bedemøller. Her er også en café, hvor vi holder en god pause, inden vi fortsætter til klosteret på toppen. Der er en hel speciel energi inde i klosteret, og måske er vi heldige at møde mediterende munke derinde. Klosteret blev bygget i 1692 i nærheden af hulen (Taktsang Senge Samdup), hvor Guru Padmasambhava i det 8. århundrede siges at have mediteret i tre år, tre måneder, tre uger, tre dage og tre timer. Han har fået æren af at have indført buddhismen i Bhutan og er i dag en guddom i Bhutan.
Lykkelige Bhutan
På rejsen er vi indbudt til at deltage i et særarrangement med en ”lykkerepræsentant” fra GNH-lykkekontoret (Gross National Happiness), hvor der er 70 ansatte. Gross National Happiness er en filosofi og et koncept under udvikling og kan anskues som et indeks, der bruges til at måle en befolknings samlede “lykke” eller velfærd. Konceptet blev nævnt for første gang i Bhutans forfatning i 2008. Selve begrebet blev dog født tilbage i 1979 under et interview, hvor kong Jigme Singye Wangchuck udtalte: “Vi tror ikke på et bruttonationalprodukt. Bruttonational lykke er vigtigere”. Dette er helt særligt for Bhutan. Vi inviteres til foredrag med plads til spørgsmål om lykkemålinger, velfærd og uddannelser i Bhutan.
Punakha Dzong
På den anden side af Dochula-passet ligger et af rejsens højdepunkter – den imponerende Punakha Dzong, hvor kongen blev gift. Det er nok den smukkeste dzong (buddhistisk klosterborg) i Bhutan, og alle Bhutans konger er blevet kronet her.
Punakha Dzong har tre gårdspladser. Den første har en enorm, hvid chorten (stupa) og et bodhi-træ. Den anden gårdsplads huser det monastiske område og har to sale. På den sidste gårdsplads findes templet, hvor de hellige rester af Pema Lingpa (en berømt helgen indenfor tibetansk buddhisme) og Zhabdrung Ngawang Namgyal opbevares. Her findes også De Hundrede Søjlers Sal med farver i guld, rød og sort og vægmalerier, som beskriver Buddhas liv. Massive guldstatuer af Buddha, Guru Rinpoche og den ærværdige Zhabdrung stammer fra midten af 1700-tallet.
Program
Dag 1
København – Kathmandu
Vi flyver med Turkish Airlines fra København om eftermiddagen. Vi mellemlander i Istanbul, inden vi fortsætter til Kathmandu i Nepal, hvor vi ankommer næste morgen.
Måltider inkluderet: på flyene
Dag 2
Ankomst til Kathmandu
Vi ankommer til Kathmandu om morgenen og kører til hotellet. Hotel Moonlight ligger som en rolig oase centralt i hjertet af Kathmandus turistområde. Her hviler vi nogle timer efter flyrejsen. Efter frokost kan vi gå ud og opleve lidt af byens stemning og shoppinggader.
Udover Kathmandus interessante seværdigheder fungerer vores ophold i Kathmandudalen (1400 moh) perfekt som højdetilvænning, inden vi rejser til Bhutan. Vi tager det stille og roligt i Nepal de første par dage, så vi bliver akklimatiseret til højderne og ikke overanstrenger os.
Om aftenen spiser vi velkomstmiddag sammen, hvor vi skal opleve et typisk nepalesisk danseshow.
Måltider inkluderet: Aftensmad (med dans og musik)
Vi skal opleve Kathmandu og omegn og besøger Swayambhunath Stupa (Monkey Temple). En stupa er en kuppelformet bygning, som huser et relikvie, og anvendes som meditationssted. Stupaen ligger på toppen af en bakke vest for hovedstaden, og det er en populær turistattraktion. Ifølge legenden var Kathmandudalen engang en sø, og bakken, hvorpå templet ligger, voksede naturligt frem – som en lotusblomst, der smukt folder sig ud over det plumrede søvand. Fra toppen af bakken er der en fin udsigt over Kathmandudalen.
Bagefter ser vi Patan Durbar-pladsen, som ligger i Lalitpur syd for byen. Lalitpur betragtes som et af Nepals vigtigste områder for kunst og arkitektur. Patan Durbar-pladsen er en af Kathmandudalen tre Durbar-pladser (”Kongelige Pladser”), som alle er på UNESCOs liste over verdens kulturarv. Vi skal se dem alle tre under vores ophold i Kathmandu. Patan Durbar-pladsen er dækket med røde sten, og der er mange templer i området, hvoraf de fleste stammer fra det 16. – 18. århundrede. En af hovedattraktionerne er det gamle royale palads, hvor Lalitpurs konger residerede.
Vi ser en mere af de tre pladser – Kathmandu Durbar-pladsen. Pladsen var i flere århundreder hjemsted for byens dynastier. Omkring pladsen ses smukke paladser og templer, som stammer fra perioden fra 13. – 18. århundrede. En del bygninger blev dog beskadiget under et kraftigt jordskælv den 25. april 2015.
Vi flyver fra Kathmandu om morgenen til Paro i Bhutan. Flyveturen er en oplevelse i sig selv, fordi man kommer tæt på Himalayabjergene og har den flotteste udsigt ved indflyvningen til Paro (2200 moh) . Man kan blandt andet være heldig at se Mount Everest i klart vejr.
Efter check-in på hotellet skal vi på en kort byrundtur. Vi går en tur på hovedgaden for at kigge på det lokale liv. Her er meget autentisk, og vi møder venlige folk klædt i nationaldragter. Vi besøger også Nationalmuseet som en god introduktion til landet. Vi fortsætter til Paro Dzong, som er et af byens højdepunkter.
En dzong er en buddhistisk klosterborg, og Paro Dzong betragtes som et højdepunkt indenfor bhutansk arkitektur. De massive mure, som rejser sig over byen, er synlige gennem dalen. Her mødtes tidligere nationalforsamlingen (den øverste lovgivende magt), og i dag – som i de fleste dzonger – har klostervæsenet og regionale myndigheder til huse her inklusiv den lokale domstol. Det centrale tårn på gårdspladsen er fem etager højt og stammer fra 1649. De fleste kapeller er lukket for besøg, men dzongen er bestemt et besøg værd for sin fine arkitektur og udsigten fra den stejle skrænt, hvorpå den ligger.
Måltider inkluderet: Morgenmad, frokost og aftensmad
Overnatning: Olathang Resort (eller lignende)
Foto: Bodil Johanne Jørgensen
Dag 5
Gennem smukke landskaber til Phobjikha-dalen (175 km – 6 timer)
Efter morgenmaden sætter vi kursen østpå og kører mod Phobjikha-dalen (ca. 3000 moh). Vi passerer hovedstaden Thimphu og fortsætter op over Dochula-passet i 3100 meters højde. Her gør vi et stop og ser de 108 stupaer. Vi kan se mange sneklædte tinder, landskabet er storslået, og vi gør holdt undervejs for rigtigt at nyde udsigterne. Hen ad eftermiddagen ankommer vi til Phobjikha-dalen.
Måltider inkluderet: Morgenmad, frokost og aftensmad
Overnatning: Dewachen Resort (eller lignende)
Foto: Bodil Johanne Jørgensen
Dag 6
Kørsel til Punakha, tempel for barnløse kvinder og afslapning
Vi har en afslappet dag. Efter morgenmaden kører vi tilbage ad vejen mod Thimphu men drejer fra mod nord til Punakha (1250 moh). Lige inden ankomst til byen gør vi holdt ved Chimi Lhakhang, som er et fertilitetstempel for barnløse kvinder og blev opført i 1499.
Efter besøget fortsætter vi til Punakha. Når vi har tjekket ind på vores hotel, er resten af dagen til afslapning eller vandreture i området.
Måltider inkluderet: Morgenmad, frokost og aftensmad
Overnatning: Meri Puensum Resort (eller lignende)
Foto: Bodil Johanne Jørgensen
Dag 7
Punakha Dzong, vandringer og afslapning
I dag skal vi opleve et af rejsens kulturelle højdepunkter – den imponerende Punakha Dzong, hvor kongen blev gift. Det er nok den smukkeste dzong i Bhutan og den næstældste (1638) og næststørste, og den husede landets regering indtil midten af 1950’erne. Alle Bhutans konger er blevet kronet her. Guru Rinpoche forudsagde opførelsen af dzongen med de tågede ord: ”… en person ved navn Namgyal vil ankomme til en bakke, der ligner en elefant”. Og ganske rigtigt – da den ærværdige zhabdrung (”lama”) besøgte Punakha, valgte han stedet, hvor floderne Mo Chu og Pho Chu mødes (”elefantens snabel”), til at bygge sin dzong. Her etablerede han en munkeorden med 600 munke.
Punakha Dzong er 180 meter lang og 72 meter bred, og det centrale tårn (utze) er seks etager højt. Mange af dzongens kendetegn blev tilføjet senere mellem 1744-63 under den 13. Desi (”sekulære hersker”) Sherab Wangchuk. Ud over dzongens strategiske position ved to floder har dzongens adskillige andre træk, som skal beskytte den mod invasion; den stejle trappe ved indgangen er designet, så den kan trækkes op, og den tunge trædør holdes stadig låst om natten.
Dzongen er usædvanlig, idet den har tre gårdspladser i stedet for to, som er normen. Den første har administrativ funktion og huser en enorm, hvid chorten (stupa) og et bodhi-træ. I et hjørne er en stensamling og en helligdom til Tsochen, dronningen over nagaerne (”slangeånder”), hvis billede ses ved siden af. Den anden gårdsplads huser det monastiske område. Den har to sale og er adskilt fra den første gårdsplads i kraft af tårnet. På den sidste gårdsplads findes templet, hvor de hellige rester af Pema Lingpa (en berømt helgen indenfor tibetansk buddhisme) og Zhabdrung Ngawang Namgyal opbevares. Resterne af den ærværdige zhabdrung ligger i et skrin, som ikke må åbnes.
Ud over to vagter (lamaer) må kun kongen og Je Khenpo (”abbeden”) komme ind i rummet, hvilket de altid gør, inden de tiltræder embedet. På den tredje gårdsplads findes også De Hundrede Søjlers Sal, som faktisk kun har 54 søjler. Farverne i salen er guld, rød og sort. Den har vægmalerier, som beskriver Buddhas liv. Massive guldstatuer af Buddha, Guru Rinpoche og den ærværdige zhabdrung stammer fra midten af 1700-tallet.
Efter besøget i dzongen er der mulighed for vandreture i området eller måske besøg på en lokal skole, såfremt det kan arrangeres på stedet. Man kan også vælge at slappe af i de skønne omgivelser i Punakha.
Måltider inkluderet: Morgenmad, frokost og aftensmad
Overnatning: Meri Puensum Resort (eller lignende)
Foto: Bodil Johanne Jørgensen
Dag 8
Byrundtur i Thimphu, foredrag af lykkerepræsentant og familiebesøg
Vi kører til Thimphu (2½ time) og tilbringer dagen med forskellige, lokale oplevelser (2300 moh). Vi ser den imponerende 52 meter høje Buddha-statue i udkanten af byen og fortsætter til tekstilmuseet, som blandt huser nogle fine nationaldragter. Derefter ser vi Botanisk Have og parken med takiner (”gede-antiloper”), som er Bhutans nationaldyr. De besynderlige skabninger er fredede og sjove at kigge på og ligner en mellemting mellem en ged og en ko.
Vi lægger vejen forbi byens bueskydningsplads, hvor vi måske er heldige at overvære bueskydning. Derefter besøger vi postmuseet, som er en lille perle i byen. Bhutan er kendt for sine smukke frimærker, og museet fortæller mange interessante historier bag frimærkerne. Der er tilmed mulighed for at få trykt sine helt egne frimærker; i så fald er det en god idé at medbringe et usb-stik med egne fotos klar til brug. Museet sælger også forskellige kunsthåndværk.
I løbet af dagen er der måske lidt tid til at besøge et par små, lokale butikker (boghandlen kan anbefales) og betragte lokallivet, som er meget anderledes end noget andet sted i verden. Vi kan også tage en kop kaffe på en af de nye caféer, der er kommet i byen.
Om eftermiddagen er vi indbudt til at deltage i et særarrangement med en ”lykkerepræsentant” fra GNH-lykkekontoret (Gross National Happiness), hvor der er 70 ansatte. Bhutan er det eneste land i verden, som har et lykkeindeks og måler velfærd i ”bruttonationallykke”. Måske er bhutanerne verdens lykkeligste folk? Vi inviteres til foredrag med plads til spørgsmål om lykkemålinger og uddannelser i Bhutan.
Om aftenen skal vi på privatbesøg hos Neten og hans familie, som bor i udkanten af Thimphu. Neten er i fyrrerne, helt speciel buddhist og meget vidende om mange aspekter af Bhutan. Her får vi en unik mulighed for at komme ind under huden på den bhutanske kultur og komme i nærkontakt med en rigtig sød og gæstfri familie, som griner meget. Deres søn er lama og studerer nu filosofien i Mysore i Indien. Vi hører om hans liv og om familiens liv. De er gode og sjove fortællere. Der serveres med stor sandsynlighed smør-te, lokal arak og chips.
Måltider inkluderet: Morgenmad, frokost og aftensmad
Retur til Paro og vandretur til Tiger’s Nest (75 km – 2 timers kørsel)
Vi kører tilbage ad vejen mod Paro. Men i stedet for at stoppe i byen, fortsætter vi til Tiger’s Nest (Paro Taktsang eller ”Tigerreden”), som er en af Bhutans mest berømte seværdigheder. Her skal vi ud at røre os lidt. Vi spadserer op til Tigerreden, og undervejs til klosteret ser vi masser af farvestrålende buddhistiske bedeflag langs vejkanten. Det specielle kloster ligger bygget ind i selve klippevæggen og med en fantastisk udsigt over dalen.
Det smukke kloster er et ”must see” i Bhutan, og den lidt strabadserende vandretur belønner sig. Vi går i et tempo, så alle kan følge med. Turen op til Tigerreden tager ca. 2½ time. Godt halvvejs flader terrænet lidt ud, og man passer en række bedemøller. Her er også en café, hvor vi holder en god pause, inden vi fortsætter til klosteret på toppen.
Der er en hel speciel energi inde i klosteret, og måske er vi heldige at møde mediterende munke derinde. Klosteret blev bygget i 1692 i nærheden af hulen (Taktsang Senge Samdup), hvor Guru Padmasambhava i det 8. århundrede siges at have mediteret i tre år, tre måneder, tre uger, tre dage og tre timer. Han har fået æren af at have indført buddhismen i Bhutan og er i dag en guddom i Bhutan.
Turen ned igen tager 1½ – 2 timer, og derefter er vi snart tilbage i Paro igen, hvor vi kan slappe af. Der er mulighed for at gøre de sidste indkøb på handelsgaden – smukke vævede tørklæder, håndlavede tallerkener af rododendrontræ, smukke dartpile eller pile til bueskydning.
Måltider inkluderet: Morgenmad, frokost og aftensmad
Overnatning: Olathang Resort (eller lignende)
Dag 10
Templer og døderitualer
Vi tager morgenflyet tilbage til Kathmandu. Efter ankomst kører vi til hotellet og tjekker ind. Herefter skal vi opleve lidt mere af Nepals hovedstad. Vi begynder med Boudhanath Stupa, som er på UNESCOs liste. Stupaen går helt tilbage til det 7. århundrede (muligvis 5. årh.) og er en af de ældste og største i verden og den største i Nepal. Den siges at huse de jordiske rester af Kassapa Buddha. I dag er den et religiøst centrum for Nepals mange eksil-tibetanere. Gaderne heromkring er fulde af munke i rødbrune kåber. Det er et af de få steder, hvor man stadig kan opleve en næsten uberørt tibetansk kultur.
Vi afslutter dagen ved Pashupatinath Tempel. Det er Nepals vigtigste hindutempel, som ligger ved bredden af den hellige Bagmati-flod, der løber ud i Ganges. Templet tiltrækker pilgrimme og disciple af Shiva fra mange egne af Nepal og Indien. Hinduerne bader i den hellige flod for at bortvaske synder. Her kan man opleve Aarati, somer et ritual, hvor lyset fra væger dyppet i ghee (”smør”) ofres. Pashupati Bagmati Aarati følger tre præster, der udfører ritualet med olielamper eller lanterner, mens de messer hellige mantra. Det er meget stemningsfyldt.
“Vi har haft en fantastisk tur til Bhutan. Vi var en god gruppe, hvilket jo er særlig vigtigt, når vi kun var seks deltagere. Og Bodil er jo en fornøjelse at være sammen med!” (Gitte, København)
Info om rejsen
Praktisk information
Rejsen er lagt i højsæsonen i Bhutan og Nepal, hvor vejret plejer at være bedst. Desuden er der lagt en rejse til foråret, hvor man har muligheden for at se rhododendronerne springe ud – det er et ganske fantastisk syn.
Der er ingen særlige helbredskrav, blot man er i almindelig form, så man (med fordel) kan deltage i de vandringer, der er lagt ind i programmet. Vær opmærksom på, at næsten hele rejsen foregår i højderne (2-3000 meter). Programmet er afslappet og lagt således, at der er god mulighed for højdetilvænning og afslapning, hvilket minimerer risikoen for højdesyge.
OBS! Vandreturen op til Tiger’s Nest er en smule anstrengende men burde ikke volde problemer, hvis man blot er i almindelig form. Desuden sørger vores rejseleder for at finde et tempo, der passer til gruppens fysik.
Gruppe
Pris: afventer
Max. 15 deltagere!
Rejsen inkluderer
Fly København – Kathmandu, retur
Fly Kathmandu – Paro, retur
Overnatninger på nøje udvalgte turistklassehoteller i delt dobbeltværelse
Transport i egen bus i Bhutan og Nepal
HELpension i Bhutan
Morgenmad i Nepal
Velkomstmiddag i Nepal (dinner-show)
Alle entréer i Bhutan og Nepal ifølge program
Dansk rejseleder med godt kendskab til Bhutan
Engelsktalende lokalguider
Visum til Bhutan
Turistskat i Bhutan (Sustainable Development Fees – 200 USD pr nat)
Rejsen inkluderer ikke
Afbestillings- og rejseforsikring
Visse måltider
Visum til Nepal (2 stk á 30 USD, fås ved ankomst)
Drikkepenge til lokale guider, dragere og chauffører
Passet skal være gyldigt 6 måneder efter hjemrejse og have to blanke sider til visa. Panorama Travel sørger for visum til Bhutan (inkluderet). Visum til Nepal fås ved ankomst.
Er du ved at planlægge din næste rejse? Få vejledning fra en af vores berejste og kompetente medarbejdere, så vi sammen kan skræddersy DIN perfekte drømmerejse.
Modtag vores spændende nyhedsbrev!
Få inspiration og vær blandt de første, som hører om vores nye rejser.
Vi anvender cookies for at sikre at vi giver dig den bedst mulige oplevelse af vores website. Hvis du fortsætter med at bruge dette site vil vi antage at du er indforstået med det.OkNejPrivacy policy